Szkolenie wstępne obejmuje:
- szkolenie wstępne zwane instruktażem ogólnym,
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane instruktażem stanowiskowym.
Instruktaż ogólny zapewnia uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w KP, w układach zbiorowych pracy lub regulaminach pracy,
z przepisami oraz zasadami obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy zapewnia zapoznanie się uczestnikom szkolenia z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i co najważniejsze z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Kto odbywa instruktaż ogólny?
Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy:
- nowo zatrudnieni pracownicy,
- studenci odbywający u pracodawcy praktyki studenckie,
- uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Kto przeprowadza instruktaż ogólny?
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bhp, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu i mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp.
Kto odbywa instruktaż stanowiskowy?
Instruktaż powyższy przeprowadza się przed dopuszczeniem do pracy na określonym stanowisku:
- pracownika zatrudnionego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego ma stanowisko, o którym mowa wyżej,
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
WAŻNE!!!
Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
Także w przypadku zmiany stanowiska pracy należy taki instruktaż przeprowadzić dla tego nowego stanowiska.
Powyższy instruktaż należy również przeprowadzić gdy na stanowisku wprowadzi się jakieś zmiany związane z warunkami techniczno-organizacyjnymi, w szczególności zmiany procesu technologicznego, zmiany organizacji stanowiska pracy lub gdy wprowadzimy na stanowisko pracy do stosowania substancje o działaniu szkodliwym dla zdrowia oraz nowe narzędzia, maszyny i inne urządzenia.
Kto przeprowadza instruktaż stanowiskowy?
Instruktaż taki przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca pod warunkiem, że osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego np. w ramach szkolenia okresowego.
Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z zasadami i przepisami bhp na danym stanowisku pracy.
Podsumowanie.
Całość szkolenia wstępnego, a więc instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy pracownik potwierdza podpisem na Karcie szkolenia wstępnego – wzór zgodny z rozporządzeniem, którą należy przechowywać w aktach osobowych pracownika.
Program szkolenia wstępnego powinien zostać dostosowany do specyfiki danego zakładu pracy i zagrożeń jakie występują na stworzonych w nim stanowiskach pracy. Ramowy program takiego szkolenia możemy znaleźć w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Chcąc zapewnić bezpieczne wykonywanie pracy swoim pracownikom zapraszam do skorzystania z oferowanych przez Naszą firmę szkoleń bhp, zarówno tych wstępnych jak i okresowych.