Zatrudnienie a szkolenie wstępne – kiedy należy je przeprowadzić?

Często pracodawca ma dylemat kiedy należy przeszkolić po raz pierwszy nowego pracownika. Czy przed podpisaniem umowy pracownik może uczestniczyć w szkoleniu wstępnym bhp i czy może się ono odbyć np. w dzień wolny?

Nie można przeszkolić pracownika przed jego faktycznym zatrudnieniem czyli przed podpisaniem umowy o pracę. Ponad to szkolenie wstępne jak i okresowe nie powinno odbywać się w dni wolne od pracy ani poza godzinami pracy pracownika. 

Szkolenie musi się odbyć w czasie pracy i na koszt pracodawcy (art.2373 & 3 Kodeksu Pracy).

 A więc nie możemy przeszkolić osoby przed zawarciem umowy o pracę, gdzyż czas poświęcony na szkolenie bhp wliczany jest do czasu pracy pracownika a w tym przypadku nie można tego czasu zaliczyć jako czasu pracy gdyż osoba faktycznie nie jest jeszcze naszym pracownikiem. Szkolenia również nie powinny odbywać się w niedziele, w dni wolne od pracy czy poza godzinami pracy pracownika. Wyjątkowe sytuacje to zatrudnienie w tzw. ruchu ciągłym. Wówczas w tym dniu można skierować danego pracownika na szkolenie bhp.

Czas poświęcony na szkolenie bhp jest czasem pracy pracownika a więc jest dniówką płatną. Jeżeli szkolenie takie nie może się odbyć w godzinach pracy pracownika, odbywanie go poza normlanymi godzinami pracy traktuje się jako pracę w godzinach nadliczbowych zachowując prawo pracownika do wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem lub powinien mu zostać udzielony czas wolny od pracy na zasadach określonych w Kodeksie Pracy.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ SZKOLEŃ BHP.

WKRÓTCE SZKOLENIE OKRESOWE DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BHP I OSÓB WYKONUJĄCYCH ZADANIA TEJ SŁUŻBY W FORMIE ONLINE.

Dodaj komentarz