Aby pracodawca mógł samodzielnie pełnić zadania służby BHP musi spełnić dwa warunki zawarte w przepisach Kodeksu Pracy (art. 23711 § 1):
Po pierwsze jest to możliwe w firmach zatrudniających do 10 pracowników oraz w firmach zatrudniających do 20 osób, ale działających w branży, która nie niesie wysokiego ryzyka wypadku (musi to być branża do trzeciej kategorii ryzyka w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).
W przypadku przekroczenia liczby pracowników pracodawca traci możliwość samodzielnego zajmowania się sprawami BHP i ma obowiązek powołania służby BHP lub przekazania jej zadań wyznaczonemu pracownikowi lub firmie zewnętrznej.
Drugim warunkiem jest odpowiednie przeszkolenie pracodawcy. Wśród celów tego szkolenia jest uzyskanie przez uczestników szkolenia wiedzy i umiejętności w zakresie:
- identyfikacji i analizy zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
- prowadzenia kontroli oraz oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym przestrzegania przepisów i zasad bhp,
- organizowania przedsięwzięć mających na celu zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa, jak również ochrony zdrowia,
- metod eliminowania lub ograniczania oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych,
- ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, a także określania niezbędnych działań profilaktycznych,
- metod i organizacji szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
- popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każdy pracodawca, w tym również pracodawca uprawniony do wykonywania zadań służby bhp w swojej firmie, po ukończeniu szkolenia dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp może organizować i prowadzić szkolenia okresowe dla swoich pracowników. Musi jednak zapewnić:
- programy poszczególnych rodzajów szkolenia,
- programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu,
- wykładowców oraz instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
- odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
- wyposażenie dydaktyczne,
- właściwy przebieg szkolenia,
- prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.Jeżeli nie jesteś w stanie sam wypełniać zadań związanych z bezpieczeństwem
i higieną pracy w swoim zakładzie – możesz te zadania zlecić NASZEJ FIRMIE.